BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS »

субота, 31. октобар 2009.

Kako nauciti psa da dodje?

Kada ucis psa da dolazi na poziv, nemoj to da prihvatis kao ono 'moram da ga naucim danas' - nema od toga nista - to ide polako, nekako spontano - pozoves psa imenom svaki put kada hoces da ga hranis - ako primjetis da se pas 'razmislja' - uzmi chiniju u ruku i zasigurno ce pas doci. To ponovi danas onoliko puta koliko ga hranis. Za dan-dva prvi obrok ga pozovi s cinijom u ruci, drugi put bez - pa vidi kako reaguje. Nakon 2-3 dana, pozovi ga da se igrate i nakon sto ga malkice izmilujes, izvadi par kroketa iz dzepa i daj mu iz ruke - i to ponovi nekoliko puta u toku dana. Ja vjerujem da za nedelju dana ce pas dolaziti bez problema.

Kako nauciti psa da ne pravi stetu

Ova osobina je najizrazenija kod stenaca dok im izrastaju zubici, no nije rijetka ni kod starijih pasa, no tada se desava iz sasvim drugog razloga.Kod stenca je to jasno - osjeca svrab radi rasta zubica i bas kao i mala beba ima neprekidnu potrebu da zvace sve oko sebe. Kod starijeg psa, razlog je najcesce - dosada. Pas ocekuje od covjeka da ga zabavi, da mu pronadje aktivnosti koje bi mu okupirale paznju.Rjesenje je isto u oba slucaja. Nabavite svom psu mnostvo zvakalica, krenuvsi od onih vjestackih kostiju od susene govedje koze, raznih tvrdih biskvita za ciscenje zuba i igrackica od tvrde gume. Svaku od tih igracaka dajte njemu licno. Mozete ih staviti u njegov krevetic i on ce - vjerovali ili ne - vrlo dobro znati da je to bas njegova imovina i da s tim moze ciniti sta hoce.

Kako nauciti psa gdje da vrsi nuzdu?

Stene nikako ne bi trebalo biti odvojeno od majke bar do 12-te sedmice zivota. Za to vrijeme, ono ce mnogo stvari nauciti od nje, pa ce tako nauciti i bar prve osnove higijene.
Kada preuzmete stene, ono bi vec trebalo biti prilicno naviknuto da se nuzda ne vrsi bilo gdje, nego napolju ili na odredjenom mjestu u stanu (vecinom na novini negdje u kupatilu ili na balkonu). No i pored toga, malom stenetu se jako cesto desavaju "nezgode". Nikada ne zaboravite da je njemu tek par mjeseci i da je ono zapravo vrlo mala bebica. Ono ne moze da trpi! pocetku stene jede po 4-5 puta na dan, jer njegov zeludac nije dovoljno razvijen da primi velike kolicine hrane. Obavezno kuce iznesite vani (ili ga odnnesite na mjesto koje ste odredili za to) rano ujutro, cim ustanete. Ponavljajte to svaka 2 sata - obavezno poslije svakog obroka. Setajte sve dok stene ne obavi nuzdu, a za to ga NA SAV GLAS pohvalite i nagradite njegovom najdrazom poslasticom.Ono ce vec tada poceti da povezuje to sa necim dobrim - dakle: piskim vani, dobijem poslasticu.Nece proci dugo, a vase stene ce vec cekati pred vratima kada mu se piski .Pridrzavajte se ovoga! Sto manje puta se stenetu desi nezgoda u kuci, to ce ga lakse biti nauciti gdje da vrsi nuzdu!NIKADA, ali bas NIKADA ne kaznjavajte stene guranjem nosica u njegov urin ili izmet. Ono NIKAKO nece shvatiti zasto to radite i nista dobro time necete postici. Ukoliko ga uhvatite na djelu, uzviknite glasno NE ili FUJ i uzmite ga i odnesite na za to odredjeno mjesto. U tom slucaju mozete ga lagano protresti za vrat. Ono ce dobiti pootrebnu poruku, ne brinite! Ukoliko nezgodu otkrijete poslije, niposto ne kaznjavajte stene. Ono je vec odavno zaboravilo sta se desilo i necete time bass nista postici. Naoruzajte se strpljenjem i sve ce proci kako treba .
Ukoliko vam se slucajno desi da ste stene naucili da nuzdu vrsi na odredjenom mjestu u kuci, pa onda ne zeli to da radi ako ste vani, u setnji, onda uradite sledece: Ponesite sa sobom komad novine vani. Spustite ga negdje gdje zelite da stene vrsi nuzdu. Ono ce to uraditi na novini, bas kao sto je i nauceno .

sta se lakse dresira muzjak ili zenka

Uglavnom se smatra da su zenke poslusnije i lakse za dresuru, ali ne zato ste se smatraju pametnijim, vec iz razloga sto nemaju izrazenu zelju za dominacijom kao muzjaci, i lakse prihvataju da ih neko vodi. Dok muzjak moze konstantno testirati dresera, njegov autoritet, tako sto ce povremeno "ogluveti", zenka ce vezbe obavljati sa vise koncentracije, bez potrebe da bude "alfa" i predvodnik copora. Ovo vazi u generalnom slucaju, dok pojedine jedinke (muzjaci i zenke) ipak mogu bitno odstupati od ovoga, tu sve zavisi, kao sto bukovski rece, od psa do psa...

Ono sto je meni interesantno jeste razmisljanje da zenke bolje slusaju muskarce, a psi muzjaci zene, kao to su najbolje kombinacije vlasnik(dreser) - pas, s tim da je ova prva u maloj prednosti...

Da li je kasno za dresuru?

Sto stariji to teze - no NE i nemoguce.
Sigurno ce ti trebati JAKO MNOGO strpljenja i dobre volje, no vjerujem da ces uspjeti. Stariji psi sporije uce, ali mnogo bolje pamte kada vec nauce - uostalom, on je mlad .
Mozda je i najveci problem Socializacija, koja je trebala da bude uradjena mnogo, mnogo ranije - no uz dobre prijatelje koji se ne plase psa, sigurna sam da ce vam i to lagano poci za rukom. Naoruzaj se strpljenjem, dobrom voljom - ne radi nista s njim kada si nervozan ili umoran. Pokusaj sve raditi sa osmijehom, pa i kad te ne poslusa 1000 puta. Nemoj vikati na njega, a posebno nemoj ga NIKADA udariti .

Navikavanje na pravila

Kad stene dodje u kucu odmah pocinje navikavanje na nova pravila. Prva rijec koju mora nauciti je NE. To se moze postignuti bez ikakvih grubosti. Primjeri: - ako gricka papucu a ja to ne dopustam, uzmem mu papucu i malo glasnije kazem "ne", i vec mu nudim njegovu igracku, da se sa njom igramo dalje (kanaliziranje pozornosti) - ako sili u neki prostor gdje ja necu, zadrzim ga rukom, opet kazem malo glasnije "ne" i okrenem ga u zeljenom pravcu Obicno su mladunci uporni pa to treba ponoviti vise puta ali bez lose volje, vikanja a kamo li grubosti, jer on jos ne zna sto znaci "ne" i ne poznaje pravila koje vaze u novom domu. Ako je mladunac ipak previse uporan, dignem ga u narucje, kao ljutito kazem "ne" i na taj nacin prekinem nezeljeno ponasanje. I nikako mu ne dopustam, da dalje radi sto je naumio. Takav nacin je dovoljan za iskazivanje autoriteta. Pri tome je vrlo vazna pohvala, kad uradi tako, kako smo zeljeli od njega. Kod nas je pohvala - veseli "bravo" i igra sa njegovom igrackom. I ne smije se zaboraviti, ako mu nesto ne dopustate, onda mu to nikad ne dopustate. Neki ljudi prave osnovnu gresku u smislu: jedan put mu pustaju na krevet drugi put ne i tako vise puta. Ako je ne onda je ne, a ako mu je nesto dopusteno onda mu je uvjek dopusteno. Tako pas brzo shvati sta je dozvoljeno i sta nije.

Osmeh - nagrada ili kazna?

Pojavljuje se u par navrata situacija u kojoj stene treba kazniti zbog necega to je krivo uradilo... Pod kaznom se naravno smatra varijanta koju i kuja primenjuje pri kaznjavanju stenadi u leglu.. Znaci stvari tipa "uhvatiti stene za kozu na vratu i, ne previse grubo, ga prodrmati u levu i desnu stranu..." ili eventualno "nezno oboriti stene na bocnu stranu i drzati ga tako kraci vremenski period... ovo za stene predstavlja osecaj nemocnosti i potpune zavisnosti od vase volje, te se tako u njegovim ocima izgradjuje vas status alfe u coporu odnosno jedinke koja ce mu davati do znanja sta se sme, a sta ne sme raditi..." (nisam citirao nikoga vec sam napisao ono sto sam ja shvatio iz tih tekstova, ukoliko sam negde pogresio, molim vas, ispravite me)... OK... recimo da je ovo nesto provereno i da to u praksi funkcionise i da uradja plodom... No u tim diskusijama o kaznjavanju i ispravljanju nekog krivog ponasanja steneta sam naisao i na jednu vrlo interesantnu stvar... Ne citiram nikoga jednostavno otprilike prenosim sustinu... Radi se o tome da se pri kaznjavanju steneta (znaci u samom trenutku kazne) pokazalo korisnim ljutito se "iskeziti" (izvin'te na izrazu ali nisam mogao da smislim bolji i slikovitiji stenetu odnosno pokazati mu zube, cime oponasamo njegovu majku koja je istu stvar cinila kada ga je za nesto kaznjavala ili opominjala...

Nauciti psa da otvori vrata

Ako vas pas nije razmazen, moci ce da otvori svaka vrata koja mu se nadju na putu, uz pomoc sapa i zuba. Naravno, tako dolazi do ostecenja drveta. Zato cete za vreme obuke koristiti neki stari orman ili cete se pomiriti sa stetom nastalom u vasem stanu. Trebalo bi se obukom ograniciti na NEKA vrata, jer ako pas pokusava da otvori sva vrata u kuci, moze se desiti da otvori i frizider. Da biste podstakli psa da uopste pokusa da otvori neka vrata, stavite u orman komadic njegove omiljene poslastice ili njegovu omiljenu igracku. To ucinite tako da pas vidi sta ste uradili. Nakon toga, pozovite psa da vam to donese i pri svakom njegovom pokusaju ga hrabrite recima. Ako na to ne reaguje, mozete malo da mu pomognete. U pocetku ne treba sasvim zatvoriti vrata. Kada pas otvori vrata treba mu dozvoliti da pojede hranu ili se poigra sa igrackom. Moze se primeniti i druga metoda. Na vrata trebe vezati kanap koji ce on vuci kao da je uhvatio plen... Mozete da isecete traku od starog peskira i date neko vreme psu da vuce okolo ili da vam otima iz ruku. Kada to ucini pohvalite ga.Kasnije cete traku pricvrstiti na vrata koja treba da otvara. Traka treba da ima dovoljnu duzinu. Kada privezete traku za vrata, u pocetku mozete vi malo da je vucete ili da se pravite kao da cete to uciniti. Zatim, ako to deluje, polako se udaljavajte od psa i vrata i pokusajte da ga motivisete da uhvati traku. Ako pas u pocetku bude pohvaljen i dobije poslsticu za uzimanje trake, posle mora da je povuce. Ako i to funkcionise, treba ga pohvaliti i podstaci da dovoljno jako povuce da bi se vrata potpuno otvorila. Ako radite sa vratima koja se tesko otvaraju, u pocetku treninga morate malo pomoci svom ljubimcu. Da bi pas sto pre saladao ovu vezbu, ostavite vrata samo pritvorena. Kada pas shvati o cemu se radi, mozete ih potpuno zatvoriti. Traka ne sme da bude ni predugacka jer ce mu to otezati otvaranje. Kao i uvek vas pas mora na komandu -pustaj- odmah da pusti predmet koji je upravo uhvatio. Pri ovoj vezbi traka mora da padne na pod. Vi saopstavate komandu cim se vrata dovoljno otvore. U pocetku vi mozete prihvatiti traku. Ovo vas pas verovatno poznaje iz aportiranja. Ali psi koji perfektno aportiraju, u pocetku mogu imati problem, posto uhvaceni predmet ne mogu da daju vodicu u ruke. Kod tih pasa ova promena-pusti da padne na zemlju, malo ce produziti obuku. U ovakvim slucajevima nemojte koristiti uobicajene komande-donesi-ili-aport-. Pas ce biti frustriran zbog neuspeha, zato jer ne moze da uradi onako kako je naucio. Vi se u toku treninga uz komandu-otvori vrata-sve vise udaljavate od vrata, a parce peskira je pricvrsceno jednim krajem o kvaku. Posle nekoliko pokusaja i to ce savladati i na vasu komandu -pustaj-nece biti iznenadjen ni zbunjen sto ce traka da padne na pod. Cilj je da pas hvata traku iskljucivo na vasu komandu i vuce je toliko dugo dok ne otvori vrata,zatim je pusta i bez komande-pustaj.

четвртак, 29. октобар 2009.

Ucenje osnovnih komandi

Treniranje psa je mukotrpan posao za koji je potrebno mnogo strpljenja, ali zadovoljavajuci rezultati koji su njegova posledica donose mnogo radosti.

Za trening psa morate imati jako mnogo strpljenja i ne bi trebali ocekivati istog momenta rezultate. Psi se u ucenju razlikuju, bas kao i ljudi, te ce neki shvatiti brze, a neki sporije sta se od njih trazi.

Obuka osnovnih naredbi trebala bi poceti sto je ranije moguce, jer je starijeg psa MNOGO TEZE uciti novim trikovima, nego mladog.
Ni pod kojim uslovom nemojte kaznjavati svog psa ukoliko ne sledi vase komande!!! Mnogo veca verovatnoca je da ne razume sta od njega trazite, nego da vam odbija poslusnost. Kaznjavanje ima uvek kontra-produktivan efekat na trening, jer ce pas poceti da vas se plasi.

Sto se tice psecih poslastica kojima cete nagradjivati poslusnost vaseg ljubimca, neka to budu mali zalogaji koje ce on za cas progutati, pa mozete odmah nastaviti ucenje. Ne dajte svom psu velike kolicine poslastica, jer bi se vec od njih mogao najesti i prejesti.

Neka vase lekcije budu kratke, ali svakodnevne. Na ovaj nacin pas ce slusati komande regularno i poceti se navikavati na njih, a ucenje mu nece preci u napor i dosadu.
Kada ste zavrsili ucenje sa svojim psom, pokazite naredbe ostalim clanovima porodice. Mozete ostati u sobi dok oni budu isprobavali komande sa psom, ali izbegavajte bilo kakvu interakciju s njim, tako da se pas nauci na koristenje komande i od drugih ljudi.
budite strpljivi! Ne ocekujte perfektne rezultate za svaku komandu. Nekim psima treba jako dugo vremena da nauce komandu i cak godine da sve dovedete do perfekcije.

Komanda SEDI

Uzmite poslasticu u ruku i pokazite je psu da biste pridobili njegovu paznju. Potom pomerite poslasticu iznad glave psa. Prirodni instinkt psa je da sledi poslasticu pogledom tako da ce se smestiti u sedeci polozaj. Odmah posto je pas u sedecem polozaju, recite "SEDI" i dajte mu poslasticu .
Ukoliko pas ne sedne, nezno ga potapsite par puta po pozadini. NEMOJTE GA GURATI silom ka podu, jer biste psa mogli povrediti ili ga preplasiti svojom gruboscu. Ukoliko pas i dalje nije seo, ponovite sve od pocetka i on ce najverovatnije shvatiti poruku .
Zapamtite, NE nagradjujte psa sve dok ne izgovorite komandu "SEDI" i on ne sedne u korektan polozaj!

Nastavite ovu vezbu ponavljati regularno, menjajuci cesto prostor vezbanja. Kada se pas vec nauci na komandu SEDNI sa poslasticom, pocnite polako izbacivati poslasticu kao nagradu. S vremena na vreme recite svom psu da sedne ali mu nemojte davati vise nagradu, no mnogo ga hvalite i obavezno pomilujte svaki put kada vas poslusa.

Ukoliko sledite date korake, vremenom ce vas pas nauciti da sedne na vasu komandu bilo gde i bilo kada da mu je izdate.

Komanda CEKAJ

Komandu "CEKAJ" mozda je i lakse nauciti nego komandu "SEDI", no komandu SEDI neophodno je vec jako dobro znati pre prelaska na ucenje CEKAJ!

Da biste zapoceli, ponesite par poslastica i povedite svog psa na neko mirno mesto, bilo kod kuce, bilo negde drugde. Kada ste spremni da zapocnete recite svom psu da sedne, a onda se polako udaljavajte od njega pas koraka. Ukoliko se pas ne pomakne, nagradite ga. Vas pas ce vas najverovatnije pokusati pratiti. U tom slucaju, smanjite svoju udaljenost od psa i stanite dok psu jos uvijek odgovara ta mala distanca.

Kako ucenje napreduje, povecavajte udaljenost od psa i izrecite naredbu CEKAJ (STANI). Svaki put kada vas pas poslusa nagradite ga i pohvalite. Ukoliko se pas pomera, nastavite vezbu i dalje, no opet smanjite distancu izmedju vas na onu gde on ostaje sediti mirno.

Nastavite svakodnevnu vezbu ovom tehnikom na duzi priod i zasigurno cete doci do tacke gde cete moci reci svome psu da sedne i da vas ceka. Tada napustite sobu i vratite se. Pas bi jos uvek trebao sediti tamo gdje ste ga ostavili.

U momentu kada ste vec zadovoljni kako vas pas izvrsava ovu komandu, pocnite ukidati poslastice iz vezbe i nagradite ga samo pohvalom, mazenjem i paznjom.
Komanda DODJI
Brzina ucenja vaseg psa da dodje kada ga vi pozovete zavisice mnogo i od rase psa .
U prirodi svakog psa je da juri druge zivotinje, macke, miseve, druge pse, tako da bismo ovo trebali sada iskoristiti . Dobro mesto za trening bio bi neki park, gde je uvek mnogo izazova za psa.
Kada dodjete na mjesto treninga, stavite svom psu uzicu dovoljno dugacku tako da postoji neka distanca izmedju vas i psa, a opet je pas jos uvek pod vasom kontrolom ukoliko bi zapoceo jurnjavu.
Naredite svom psu da sedne i ceka i udaljite se od njega. Sacekajte dok mu nesto ne omete paznju, a onda ga pozovite sa DODJI + ime psa! ili nekom slicnom recju koju vi odaberete za komandu. Cucnite dole, tako da budete ocima na nivou vaseg psa.
Ukoliko ne dobijete njegovu paznju, lagano povucite uzicu, pa kad obrati paznju na vas ponovite komandu DODJI uz njegovo ime. Ponavljajte ovu vezbu sve dok niste sigurni da ce vas pas poslusati ukoliko ga povedete u park bez vodilice .Poslastice pomazu pridobijanju njegove paznje ,tako da biste ih trebali uvijek imati kod sebe ukoliko se pas udalji na preveliku udaljenost, ili da biste sprecili psa od bega ili neke opasnosti .
Mozete uvesti poslastice kao nagradu za dolazak vaseg ljubimca na komandu, no to onda pocnite ciniti sve redje zamenjujuci ih pohvalama . nikada ne zaboravite zlatno pravilo, uvek povezite pozivanje svog psa sa necim pozitivnim! Nikada ga ne zovite da biste ga odmah poslali nazad/otjerali, jer ce pas ubrzo nauciti da je odlazak vama nebitan, los i radije ce otrcati od vas.

Naredba LEZI

Potrebno je dosta strpljenja da biste psa naucili naredbi LEZI!

Prvi metod bio bi da svom psu date naredbu da sedne, tada mu pokazite dlan ruke i spustajte ga lagano na dole, a drugom rukom nezno pomerajte ka vani prednje noge vaseg psa tako da se on spusti na pod, i ponavljajte naredbu LEZI! Ponavljajte naredbu celo vreme dok ovo radite. Nagradite i dobro pohvalite za lezanje. Ponavljajte sve dok ne bude vise potrebno da povlacite cukine sape da biste ga spustili na pod.

Drugi metod bio bi da naredite svom psu da sedne, ovaj put sa poslasticom u ruci krecuci ispod cukinih prednjih sapa povlaceci je lagano po podu od cuke. Ovo moze izazvati dve reakcije. Prva mogucnost je da ce pas ustati. Ukoliko se ovo desi, ponovite sve, ali povlacite poslasticu sporije po podu. Druga moguca reakcija, ona koju mi zapravo zelimo je da ce pas spustati svoju glavu ka poslastici sledeci vasu ruku i tako leci na pod. Kada se to desi, izrecite komandu LEZI i sve ponovite.
Mozete ove dve metode ponavljati naizmenicno da vidite sta ce vasem psu vise odgovarati Kao i sa prethodnim komandama, nakon nekog vremena ukinite poslastice. Dobro nahvalite i pomilujte psa .

"Rukovanje"
Uzmite poslasticu u ruku, naredite psu da sjedne i pokazite mu poslasticu. Uzmite njegovu sapicu u ruku i irecite naredbu "SAPA" dok mu njezno tresete sapicu i dajete mu poslasticu. Ponavljajte ovo neki period u kracim vremenskim razmacima.

Poslije nekoliko ponavljanja, postavite svoju ruku dovoljno nisko da bi vam pas mogao dati svoju sapicu i dok mu pokazujete poslasticu izdajte mu naredbu "SAPA"! Ako vam pas da sapicu, nahvalite ga i nagradite. U protivnom, lagano mu stegnite sapicu i onda ponovite naredbu. Ukoliko ni sada ne da sapicu, ponavljajte vjezbu, ali sa dovoljnim vremenskim razmacima, da mu ne predje u dosadu.

Dobro ga nagradite i nahvalite za svaki uspjeh! Kada pas izvrsi komandu, ponovite sve za drugu sapicu, ali sad izdajte naredbu "DRUGA SAPA". Poslije nekog broja ponavljanja vas ljubimac ce izvrsavati uspjesno obe komande . Tada ukinite poslastice kao nagradu.

Kada poceti sa osnovnom dresurom

Neko ce ti savetovati sa tri meseca, neko sa sedam, neko sa godinu dana, ali kada dodje ta "savetovana" starost, shvatices koliko si stvari propustio samo zato sto si cekao da pas malo odraste, a oni se bas najlakse i uce dok su mali, pa kao i deca.

Znaci, slobodno, onog trenutka kada psa doneses kuci, mozes poceti da ga ucis raznim stvarima, i to sve na nacin da i njemu i tebi bude zanimljivo. Samo uvek imaj na umu njegovu trenutnu starost i, shodno tome, njegove mogucnosti. Budi strpljiv, uporan i postojan.

Dresura pasa (samo vrste aktivnosti), aktivnosti i ponasanje

"Dobra dresura zahtijeva meko srce kao i hladnu, dobro informisanu glavu"
Cesto nam je prva i jedina pomisao kada se spomene dresura pasa, zapravo ili dresura za psa za osnovne komande ili radna dresura koja ce psa spremiti za neophodni radni ispit koji propisuje FCI.
Postoji mnogo toga, sto se sa psom moze proci i nauciti da bi svaki pas trebao da dodje do nivoa "uzornog gradjanina", da ni on, niti vi ne biste imali problema .
Tipovi Treninga/Dresure Pasa i Moguce Aktivnosti Vlasnika i Psa
Agility
Izuzetno interesantna aktivnost i za psa i za njegovog vlasnika u kojoj dolazi do izrazaja njihova povezanost, dok kao jedan izvrsavaju manje i vise teske zadatke koje agility sa sobom nosi. Preporucuje se svima, cak i onima koji nemaju prevelikih ambicija kada su takmicenja u agility-ju u pitanju.
Psi kao pomoc invalidnim osobama i "Usluzni psi"
Psi su trenirani da pruze pomoc invalidnim osobama uz koje ce provesti zivot. Mnogi nisu niti svjesni da psi mogu biti dresirani da vuku invalidska kolica, podignu ono sto je palo na pod, otvore i zatvore vrata, pomognu pri odjevanju, pomognu pri odrzavanju balansa pri hodu, i mnoge druge stvari.
Pomoc pri terapiji oboljelih
Zasigurno je svako od vas bar jednom do sada cuo, koliko prisustvo zivotinja moze doprinijeti napretku ozdravljenja ili boljem psihickom stanju oboljelih ljudi. Vec jako dugo, sem ostalih zivotinja i psi su ukljuceni u ovu misiju. Oni sa svojim vlasnicima posjecuju staracke domove, djecije klinike,... i donose osmijeh na lica ljudi koji svoje vrijeme tamo provode.
Dokazano je da psi imaju veoma pozitivno djelovanje na autisticnu djecu, te im pomazu da uz njihovu pomoc ostvare kontakt sa svetom .U ovu, kao i u mnostvo drugih aktivnosti moze se ukljuciti bilo koji dobro socijaliziran i pristojno dresiran pas. Radost ce zasigurno biti podijeljena izmedju psa, vlasnika i posjecenih. Broj klinika i starackih domova koje ovu aktivnost upraznjavaju sve je vise,da ce se ovakva ideja vremenom javiti i na nasim prostorima.
Trening pasa sa problemima u ponasanju
Ova vrsta treninga najcesce je potrebna, a i neophodna psima kod kojih se javljaju problemi raznih vrsta u ponasanju. Veliki broj knjiga napisan je na ovu temu, no ukoliko nemate iskustva na ovom polju, zaista biste trebali posjetiti sa svojim psom nekoga ko ce znati kako da se stavi u kostac sa njegovom agresijom, depresijom, stalnim lajanjem, fobijama, destruktivnom grizenju, poslusnosti, stresom od odvajanja, problemima usvojenih pasa i slicno. Ovakve probleme bolje je u korijenu lijeciti, nego cekati da se desi nesto nepredvidjeno sto moze izazvati cak i naredbu za usmrcivanje zivotinje ili odvodjenje u azil.
Pas Dobar Gradjanin
definiciji, ovo bi bio prijateljski raspolozen pas dobrog ponasanja kojeg mozete sa sobom povesti svugdje bez straha i rizika od toga kako ce reagovati u guzvi, medju djecom, u posjeti prijateljima, te medju drugim psima .
Vuca Kolica
Kada su mali psi u pitanju, u kolica koja vuku mozete jednostavno staviti novine, ili njihove igracke. Veliki su u mogucnosti cak vuci i decu .
Trening i Takmicenja u Poslusnosti
Ovo ne treba posebno naglasavati, no da biste stigli do takmicarskog nivoa trebace vam mnogo strpljenja, ljubavi prema psu, i truda , a za top-nivo svakako i adekvatna dresura.
Flyball, sport za sve
Sve popularniji sport za pse, u kojem se organizuju takmicenja i na internacionalnom nivou.
Frisbi trening
Ako ste do sada upraznjavali ovu igru samo sa vasim Human-drugarima, pokusajte za nju zainteresovati i svog psa. I ovo je sve rasprostranjeniji sport, za koji postoje i takmicenja na internacionalnom nivou .
Funkcionalna poslusnost
Mnogi vlasnici zele jednostavno da njihovi psi budu lijepih "manira", i da reaguju spremno na neke od osnovnih komandi. Npr. pas treba da se krece lijepo na lajni kada je izveden u setnju, da dolazi kada je pozvan (sto mu moze spasiti i zivot), bude poslusan i miran dok upraznjavate osnovne poslove oko njegove higijene itd. Ponekad ovo i nije tako jednostavno postici, ili bar ne u svim tackama koje biste zeljeli, te se pomoc iskusnijeg pokaze kao neophodna.

Pas Vodic
Mozete samo pretpostaviti kakve kvalitete mora imati jedan pas da bi prosao obuku za psa vodica slijepih i dodatno cijeli svoj zivot stavio u sluzbu svog gospodara kojemu postaje jedini vid. Zivot slijepog covjeka stavljen je ovdje u ruke njegovog najboljeg prijatelja, a povjerenje i veza izmedju njih izuzetno snazni, jer drugacije ne bi moglo da funkcionise. Trening ovih pasa VEOMA je skup, a ljudi kod kojih pas provede oko godinu dana na obuci prije nego je predat slijepoj osobi obicno su volonteri.
Covjekovo Uho
Podjednako humana aktivnost kao i prethodna, samo sto je u ovom slucaju pas treniran da cijelog zivota "zamijeni" sluh svog gospodara.
Cuvanje Stada/Krda domacih zivotinja
Duga pjesacenja pod teretom, planinarenje, kampovanje, plivanje itd.
Housetraining -sto bi jednostavno znacilo kako ga nauciti gdje da vrsi nuzdu
Licna zastita i zastita licne imovine
Potraga i spasavanje
U spasavanje ljudskih zivota ukljuceno je jako mnogo pasa, a mnoge od njih mogli ste vidjeti bar na TV ekranima dok traze prezivjele u rusevinama nakon zemljotresa, pokusavaju nanjusiti zivot pod lavinama snijega, lovce nestale u sumi, ljude oboljele od Alzheimerove bolesti koji odlutaju, nestale osobe i djecu, itd. Oni pomazu da se na vrijeme locira osoba u nevolji kojoj je potrebna hitna pomoc, te se mogu zaista nazvati psima herojima.

Socijalizacija
Pracenje tragova kao sport
Ucenje psa raznim trikovima
Radni psi
Radni psi su izuzetno dobro istrenirani za vrsenje odredjene im duznosti. Bilo da svoj posao obavljaju u sklopu policijskih snaga gdje ucestvuju u potrazi za ljudima, drogom, i drugim zabranjenim materijama, pri vojci na trazenju mina, zatim u licnoj odbrani, cuvanju terena itd.

Ponasanje, socijalizacija i dresura

Donosenje odluke o nivou tj. vrsti dresure koji odgovara Vasim potrebama nije nimalo lako. Ljudi iz kinoloskih krugova ce Vam najcesce preporuciti punu "radnu" obuku. Vecina vlasnika pasa, medjutim, na "radnu" obuku gleda kao na beskonacno setanje u krug u cilju savrseno poravnatog psa uz levu nogu. Iako skoro svi dreseri praktikuje bas ovakve metode, osnovna dresura ukljucuje osnovne vestine koje osposobljavaju vlasnika za samostalno izvodjenje dresure. Ono sto zapravo zeli velika vecina vlasnika pasa je jednostavno pristojan pas koji je prihvatljiv za drustvenu sredinu u kojoj zivi i po kojoj se krece. Kolicina vremena i napora potrebna da bi se ova zelja ispunila zavisi od nekoliko faktora od kojih su najvazniji: strpljenje i upornost u ucenju, temperament psa i kolicina vremena koju pas ima na raspolaganju za ucenje. Sto vise vremena pas provodi u porodici lakse ce mu biti da nauci drustvene norme ponasanja samim tim sto ce imati vise prilike da vez?ba, gresi, da bude ispravljen i da bude nagradjen za lepo ponasanje. Efikasno ucenje zahteva dobar "tajming" odnosno odgovarajuci momenat za akciju. Ovo je faktor koji vlasici pasa najteze razumeju.
postupak [pohvala ili prekor] imaju direktnu vezu sa drugim dogadjajem koji se dogodio u proslosti. Jezik je taj "most" koji povezuje sadasnje sa proslim vremenom. Ono sto je jos vaznije je da jezik moze objasniti ili opisati detetu kakvo ponasanje je prouzrokovalo pohvalu ili prekor. Psi ocigledno nemaju razvijenu moc govora pa je tako pravovremeno reagovanje kljucno za povezivanje akcije (pohvale ili korekcije) sa dogadjajem.

Sposobnost komuniciranja bez upotrebe reci je najvaznija od osnovnih vestina koju mozete nauciti na kvalitetnoj obuci za dresuru. Ako Vas instruktor nauci da razumete "govor tela" svog psa, a zatim i kako i kada da reagujete u odnosu na taj "govor", Vi cete biti na veoma dobrom putu da uskoro imate pristojnog i drustveno prihvatljivog psa. Primer: Vi zelite da naucite svog psa da ne juri macke. Najneefikasniji nacin da to i postignete je da vicete na psa kada se vrati iz jurnjave za mackom. Jos jedan pogresan nacin je da ga grubo trzate unazad na uzici kada pocne da vuce ka macki.
Najefikasniji nacin je da korigujete psa zbog sto je pomislio na to da pojuri macku. Kako? Kako znati sta pas uopste "misli"? Posmatrajte svog psa. Njegova paznja bice usredsredjena na macku. Posmatrajte "govor tela" i videcete kako tenzija raste - ako dopustite da tenzija kulminira cekali ste nesto vise nego sto je potrebno. Nikada nemojte cekati da pas i bukvalno krene da uzme hranu sa stola vec glasno izrazite negodovanje kada on tek postaje zainteresovan i skoncentrisan na hranu. Usaglasavanjem trenutka vase reakcije sa trenutkom kada pas formira zelju za nekom akcijom, ali jos to nije ucinio, uspostavicete najjacu mogucu povezanost izmedju Vase reakcije i postupka koji ju je izazvao.

Najkvalitetniji kusevi dresure Vas uce zasto da radite nesto i kada. Vecina povrsnih kurseva uce prema sablonu. Prosecni instruktori dresure vrlo malo ili nimalo ne razumeju ponasanje pasa ili nacin na koji se cita pseci "govor tela". Prepoznavanje dobrog "tajming"-a nije lako ako ucite sami sebe, mada kvalitetne knjige ili video kasete mogu biti od velike pomoci. Ako nemate mogucnosti da priustite kvalitetnog instruktora pokusajte sa drugim vlasnicima pasa jer cete na taj nacin moci da posmatrate jedni druge i da vidite kako ko tempira svoje reakcije odnosu na ponasanje psa. Pravovremena pohvala je podjednako vazna kao i pravovremena ispravka!

Jos jedan od problema sa kojim se vlasnici pasa suocavaju su kontradiktorne informacije. Postoji puno tehnika dresure a neke od njih iako se zovu razlicito u sustini nisu. Takva situacija moze biti zbunjujuca i tu nema pomoci posto svako hvali svoju tehniku i kritikuje tudje. Jedini savet koji je moguce dati u ovakvoj situaciji je da skoro svaka tehnika koju pravilno koristite [strpljivo i uporno] najverovatnije dovodi do veoma dobro vaspitanog i dresiranog psa. Isplati se uloziti odredjeno vreme za proucavanje razlicitih stilova i filozofija dresure kako bi pronasli onu koja Vama najvise odgovara i koju cete koristiti. Na internetu postoji mnostvo adresa na kojima se moz?ete detaljno informisati na ovu temu.
Ponasanje Vaseg psa prema ljudima i drugim psima zavisi prvenstveno od:
Njegove rase...

Neke rase su genetski predodredjene da budu dominantne, teritorijalne, ili sumnicave prema strancima. Te rase su:

Akita, Americki Pit Bull Terrier, Anatolijski Ovcar, Beauceron, Belgijski Ovcar, Bouvier des Flandres, Boxer, Bullmastiff, Cane Corso, Shar-Pei, Chow Chow, Doberman, Dogo Argentino, Bordoska Doga, Fila Brasileiro, Pinc, Njemacki Ovcar, Veliki Snaucer, Great Dane, Great Pyrenees, Komondor, Kuvasz, Mastiff, Puli, Rhodesian Ridgeback, Rottweiler, Standardni Snaucer, Tibetan Mastiff, Tosa, Weimaraner.

Neke rase su genetski predodredjene da budu dominantne, teritorijalne, ili sumnicave prema drugim psima. Te rase su:

Pored prethodno nabrojanih rasa, to su Aljaski Malamut, te rase koje su izvorno razvijene za borbe: Americki Staffordshire Terrier, Engleski Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, i vecina terijera kao Jack Russell, Kerry Blue, Airedale, itd.

Ukoliko su roditelji Vaseg psa i njegovi ostali predaci bili dobre prirode ka ljudima i drugim psima, vrlo je vjerovatno das u ti geni prenijeti i na Vaseg psa. Ukoliko je jedan ili vise predaka bilo agresivno ili povuceno, takodje je vjerovatnp da je to preneseno i dalje.

Jedan razlog vise da se dobro upoznate sa predigreom vaseg psa, a prilika za to pruzice Vam se samo ako psa kupujete od dobrog i provjerenog uzgajivaca.

Okoline u kojoj je proveo najranije dane...

Ukoliko je bio preplasen ili povrijedjen od strane drugog psa ili osobe kada je bio jako mali, ovaj dogadjaj utisnuce mu se duboko u sjecanje.
Koliko vremena je proveo sa majkom i svojom bracom i sekama

Ukoliko je odvojen od majke prije navrsenih sedam sedmica, kuce nece nauciti osnovne znake komunikacije medju psima od svoje majke i brace i sestara u toku ovog kriticnog perioda. Ovi psi se jako cesto plase drugih pasa i ljudi, te reaguju i agresivno.
Ukoliko pas napusti majku poslije 12-te sedmice, moze se desiti sledeci sindrom: da zauvijek ostane dominantan, ili plasljiv (ako je bio na dnu po rangu u coporu).
Kako dobro je socijalizovan

Socijalizacija steneta (od 7 sedmice, pa negdje do 6. mjeseca) je od izuzetne vaznosti. Socijalizacija adolescenta je isto tako vazna.
Adolescencija pocinje izmedju 6. I 9. mjeseca zivota, i zavrsava izmedju 1. i 3. godine. Velike rase imaju duze vrijeme adolescencije.
Bas kao i kod ljudi, adolescencija kod pasa moze biti puna raznih promjena i neposlusnosti . Ponasanje psa u pubertetu prema strancima moze se mijenjati iz sedmice u sedmicu, cak i na dnevnoj bazi .Moze se savrseno slagati sa cijelim svijetom dok ga iznenada ne spucaju hormone, te postane povucen ili agresivan

уторак, 20. октобар 2009.

Pravilno razumeti agresivno ponašanje kod pasa

Agresija kod pasa je bilo koje ponasanje koje ima za cilj da zaplasi ili povredi osobu ili drugu zivotinju. Rezanje, pokazivanje zuba, skrgutanje, skljocanje su sve agresivna ponasanja. I mada su agresivna ponasanja normalna za pse, ona su generalno neprihvatljiva za ljude. Sa perspektive psa, uvek postoji razlog za agresivno ponasanje. Iz razloga sto ljudi i psi imaju razlicite komunikacijske sisteme, moze doci do nesporazuma izmedju dve vrste. Osoba moze biti prijateljski raspolozena, no pas moze smatrati ponasanje te osobe kao pretece ili zaplasujuce. Psi nisu obavezno sizofrenicni, psihoticni, ludi, ili bolesno opaki kada ispoljavaju agresivno ponasanje.

Kako je agresivnost izuzetno kompleksna, i iz razloga jer su posledice izuzetno ozbiljne, preporucuje se trazenje profesionalne pomoci ukoliko se kod psa primeti agresivno ponasanje.
Tipovi Agresije

Dominantna agresivnost: Dominantna agresivnost je motivisana borbom za socijalni status psa ili za kontrolu socijalne interakcije. Psi su zivotinje copora i vide svoju ljudsku familiju kao svoju socijalnu grupu ili copor. Bazirano na ishodima statusne borbe medju clanovima grupe, uspostavlja se hijerarhija ili red u coporu.

Ukoliko vas pas vidi svoj status u coporu kao visi od vaseg, veoma je vjerovatno da ce vas izazivati u odredjenim situacijama. Posto ljudi ne razumeu uvek komunikaciju pasa, mozete nenamerno izazvati vaseg psa na dvoboj za visu socijalnu poziciju. Dominantno agresivan pas moze rezati ukoliko ga uznemiravate dok se odmara ili spava, ili ako insistirate da napusti omiljeno mesto, kao sto je kauc ili krevet. Fizicka prinuda, cak i ako je napravljena na prijateljski nacin, kao zagrljaj, moze takodje izazvati agresivnu reakciju vaseg psa. Hvatanje psa za ogrlicu, ili pruzanje ruke preko njegove glave da biste ga pomilovali, moze takodje biti interpretirano s njegove strane kao izazov njegovog statusa. Dominantno agresivni psi su cesto opisani kao "Jekyll and Hyde" posto mogu biti veoma prijateljski raspolozeni dok ih se ne izaziva. Dominantna agresija moze biti upucena na ljude ili druge zivotinje. Najcesci razlog borbe pasa unutar jedne familije je nestabilnost u hijerarhiji.
Dominacija motivisana strahom: Dominacija motivisana strahom je defanzivna reakcija i javlja se kada pas vjeruje da je u opasnosti da bude povredjen. Zapamtite da je to percepcija situacije od strane vaseg psa, a ne stvarna namera, koja odredjuje reakciju vaseg psa. Na primer, mozete podici ruku da bacite lopticu, no vas pas, shvatajuci ovo kao pretnju, moze vas ugristi jer veruje da stiti sebe od udarca. Pas moze takodje biti zaplaseno agresivan ukoliko mu se priblize drugi psi.
Zastitnicka, Teritorijalna i Posesivna Agresija: Zastitnicka, teritorijalna i posesivna agresija su sve veoma slicne, i ukljucuju odbranu vrednih izvora. Teritorijalna agresija je obicno povezana sa odbranom imovine. Naravno, smisao vaseg psa za teritoriju koja mu pripada moze se prosiriti i van teritorija njegovog dvorista. Na primer, ukoliko redovno izvodite vaseg psa u setnju u komsiluk i dozvoljavate mu da markira teritoriju urinom, za njega, njegova teritorija postaje celi taj blok. Zastitnicka agresija obicno se odnosi na agresiju upravljenu ka ljudima i zivotinjama koje pas dozivljava kao pretnju njegovoj familiji, ili coporu. Pas postaje posesivno agresivan kada brani svoju hranu, igracke ili druge objekte koje smatra vrednim, sto moze biti bilo sta "njegovo", pa i stvarcica nadjena na smetlistu.


Preusmerena Agresija: Ovaj tip agresije je relativno uobicajen, ali je ponasanje koje vlasnici ljubimaca ne razumeju uvek kao takvo. Ukoliko je agresivna reakcija psa izazvana da bi sprecila napad druge osobe ili zivotinje, pas moze agresiju preusmeriti na nekog drugog. Uobicajen primer javlja se kada dva psa istog copora postaju uzbudjena, laju i reze kao odgovor na prolazak drugog psa ispred dvorista. Dva psa, zatvorena iza ograde, mogu se okrenuti i napasti jedan drugoga jer ne mogu napasti uljeza.

Individualne Varijacije

Psi se razlikuju po svojoj verovatnoci da pokazu agresivno ponasanje u bilo kojoj odredjenoj situaciji. Neki psi odgovaraju agresijom na veoma malu stimulaciju. Drugi mogu biti izlozeni svim vrstama pretnji, stimulacija i dogadjaja, i nikada nece pokusati ugristi. Razlika u ovoj granici na kojoj psi pokazuju agresivno ponasanje pod uticajem je i okolinskih i genetickih faktora. Ako je ova granica niska, veca je vervoatnoca da ce pas ugristi. Sto je granica visa, manja je verovatnoca da ce pas odgovoriti agresivno. Ova granica moze se podici tehnikama modifikacije ponasanja. Na to kako lako/tesko ova granica moze biti promenjena imaju uticaja pol psa, starost, rasa, generalni temperament, i da li su izabrane i dobro primenjene prave tehnike. Rad sa agresivnim psom moze biti potencijalno opasan, i treba da se sprovodi samo od strane, ili pod vodstvom iskusnog profesionalca koji se razume u ponasanje pasa, te teoriju ucenja i ponasanja.

Sta Mozete Uraditi

* Prvo proverite sa vasim veterinarom da iskljuci sve moguce medicinske razloge agresivnog ponasanja.
* Potrazite pomoc profesionalca. Problem agresivnosti nece nestati sam od sebe. Rad na problemima agresije zahteva pomoc specijaliste za ponasanje zivotinja.
* Budite obazrivi. Vas prioritet broj jedan je da niko ne bude u opasnosti. Nadgledajte, ogranicite ili zaustavite aktivnosti vaseg psa dok ne obezbedite profesionalnu pomoc. Vi ste odgovorni za ponasanje vaseg psa. Ukoliko morate izvesti psa u javnost, razmislite o korpici koju cete mu staviti na njusku kao privremeni oprez, i zapamtite da je neki psi mogu zbaciti.
* Izbegavajte izlaganje vaseg psa situacijama u kojima je verovatno da ce pokazati agresivnost. Moguce je da cete morati da ga zatvorite u siguran prostor i ogranicite mu kontakt sa ljudima.
* Ukoliko je vas pas posesivan sa hranom, poslasticama ili odredjenom mestom, ne dozvolite mu da dodje do njih. U slucaju opasnosti, podmitite ga necim boljim nego sto trenutno ima. Na primer, ukoliko ukrade cipelu, menjajte se s njim za komad piletine.
* Sterilizirajte vaseg psa. Nesterilizirani psi imaju vecu vjerovatnocu da pokazu dominantnost, teritorijalnu i zastitnicku agresivnost.


Sta Nikako Ne Ciniti

* Kaznjavanje nece pomoci, u svari, nacinice stvari jos gorim. Ukoliko je agresija motivisana strahom, kazna ce vaseg psa naciniti jos plasljivijim, te stoga jos agresivnijim. Pokusaj kaznjavanja ili dominacije na dominantno agresivnom psu vrlo vjerovatno ce izazvati kod njega jos izrazeniju agresiju u cilju odrzavanja njegovog statusa. To moze zavrsiti ugrizom ili teskim napadom. Kaznjavanje teritorijalne, posesivne ili zastitnicke agresije vrlo vjerovatno ce izazvati dodatno i odbrambenu agresiju.
* Ne ohrabrujte agresivno ponasanje. Igranje igara koje ohrabruju vaseg psa da pokusa da vas pobedi moze rezultirati u pocetku problema dominacijske agresije. Kada se psi ohrabruju da jurnu na nekoga ili da laju i reze kao odgovor na spoljasnje zvukove ili na priblizavanje neke osobe, teritorijalna i zastitnicka agresija mogu se javiti kao rezultat.




Dominacija motivisana strahom: Dominacija motivisana strahom je defanzivna reakcija i javlja se kada pas vjeruje da je u opasnosti da bude povrijedjen. Zapamtite da je to percepcija situacije od strane vaseg psa, a ne stvarna namjera, koja odredjuje reakciju vaseg psa. Na primjer, mozete podici ruku da bacite lopticu, no vas pas, shvatajuci ovo kao prijetnju, moze vas ugristi jer vjeruje da stiti sebe od udarca. Pas moze takodje biti zaplaseno agresivan ukoliko mu se priblize drugi psi.

Psi koji beze od kuce - Spreciti i leciti

Cim vidimo nekog psa kako luta vani sam, odmah pomislimo da ima neodgovornog vlasnika, no dok neki ljudi zaista pustaju svog psa da luta po okolini, drugi se trude svim silama da to sprece i zaista ih ne moze razumjeti niko sem onih koji su imali psa "bjezaca" te znaju o cemu se radi.

Najveci broj pasa "bezaca" moze se podijeliti u dve kategorije... oni koji ce pobeci kada im se ukaze zgodna prilika za to, i one kojima je to UVEK na umu - prosto su zivot posvetili tome.
Mada najveci broj pasa uziva biti na svome teritoriju gdje se osecaju "domacinski", jako je mali broj onih koje radoznalost nece odvuci u istrazivanje okoline ukoliko im se za to ukaze dobra prilika. Vjerujem da bi svaki od nasih pasa radoznalo izasao kroz odskrinuta vrata ili kroz rupu na ogradi ukoliko ih ne bismo na vreme primetili.
Resenje bi trebalo biti uklanjanje izazova i prilika ove vrste, sem ako pas ne spada u onu drugu kategoriju onih koji su zivot posvetili pronalasku nacina za beg.
Ukoliko pas iz bilo kojeg razloga ODLUCI da zeli da pobegne i celi se posveti tome - utrosice ogromnu energiju i svu svoju inteligenciju da pronadje nacin, te ga je onda mnogo teze spreciti u njegovom naumu.
Neka vas pas pored identifikacione tetovaze ili mikro cipa uvek na ogrlici nosi podatke sa vasom adresom. Mogucnost da ce vam ga neko vratiti, ukoliko uspe pobeci znatno se povecava na ovaj nacin.
Vrata su posebno slaba tacka, narocito ukoliko imate veceg psa koji je vec naucio kako da ih otvori. U tom slucaju, moracete ih stalno zakljucavati ili pronaci neki drugi nacin da ga sprecite u tome... recimo, vrata na ogradama mozete dodatno vezati zicom i slicno. Upozorite sve vase posetitelje da obavezno dobro zatvore vrata nakon sto udju u dvoriste/kucu, da kuca ne bi iskoristila tu priliku za beg. U slucaju da je to nemoguce, drzite psa u dijelu dvorista odvojenom od ulaza.
U toku svih ovih radnji svakako pokusajte razmisljati zasto vas pas pokusava tako uporno pobeci?! Mozda mu nedostaje vise slobode... taj osjecaj je svakako relativan od psa do psa, te nekima sloboda "zivi" tek s druge strane ograde. Mozda je za njega to tek jedna igra, izazov, pa ako mu se posvetite malo vise i odustane od toga... a mozda jednostavno zeli jurcati za zenkama/muzjacima.
Pravilno usmeravanje ogromne energije koje poseduje pas, bilo mali (to u tek bombe), bilo veliki, jedini je lek za ovaj problem. Dodatne aktovnosti, setnje, igre, istrcavanja u onom vremenu kada ste u mogucnosti biti s njim... Resenje problema nije vecito sprecavati njegov beg, nego se izboriti da ga ta ideja o begu napusti. Pas je inteligentno bice, te su mu pored fizickih aktivnosti potrebne i one koje mu kroz igru pokrecu vijuge. On ocekuje od vas da organizujete te igre.

Znaci, neophodno ga je u begu sprijeciti, a razlog "leciti". Ako uhvatite psa "na delu" NIPOSTO ga nemojte kaznjavati i vikati, jer ce mu to biti samo razlog vise da umakne od vas. Zovite ga onako kako ga inace pozivate da vam dodje, i kada se vrati dobro ga nagradite i zatvorite vrata.

Ostavljanje psa samog u stanu

kad nabavite svog kucnog ljubimca,stene nikako pustati da spava sa vama.Stene se treba navici da spava na mestu u kojem ce boraviti dok vas nema.Kada stene stigne, stavite ga na to njemu odredjeno mjesto prvo par minuta i dok je ono tu vi se pomalo igrajte s njim ili mu ubacite neku igracku da se zabavi - drzite vrata otvorena da stene moze da udje i izadje kada zeli - da ne dobije averziju prema tome mestu.
NIPOSTO stene ne ubacujte silom u kavez, dok ne stekne naviku da samo ulazi u kavez, uvek imajte pri ruci neku poslasticu ili omiljenu igracku da ga namamite unutra. Vrata nikada nemojte zalupiti da se stene prepadne niti ga 'hvatati na prepad'.Poslije, tih par dana navikavanja, boravak steneta u kavezu produzujte i obavezno ga nakon pustanja iz kaveza izmilujte, izigrajte se s njim i izvedite ga van.
Ostavljanje preko noci steneta na tom mestu ima visestruku namenu - stene stekne naviku da boravi u kavezu (uvijek ima situacija kada je lakse spreciti no leciti tj zatvoriti psa no se zameriti s ovim ili onim ili terati mak na konac) po noci ima svoje mesto, ako je zenka, u vrijeme teranja je najbolje da je tu jer manje prlja i lakse je vladati njome i cistiti za njom.
Tako ce stene vreme koje cete vi provesti na poslu u neku ruku rezonovati kao noc provedenu odvojeno od vas i svanucem, tj dolaskom jutra vi ste ponovo u njegovom drustvu.
Stenetu obezbedite dovoljno igracaka, i vode i malo hrane - ne preterujte s hranom jer dolazi toplije vrijeme i raskvasene kuglice ili neka druga vrsta hrane mogu da zaudaraju i da navuku insekte.

ne bi bilo lose da ako imate mogucnost kavez stavite na ulazu-izlazu na terasu - tako da stene kada izadje iz kaveza moze da proseta po terasi.

Koprofagija - Zasto neki psi jedu izmet

Sigurno ste cesto culi od vlasnika pasa kako njihov pas potrci da jede izmet na koji naleti na ulici (ili svoj) i da vlasnici lude od te uzasne navike svog ljubimca. Pre se mislilo da psi to rade iz cistog hira, medjutim, danas je opstepoznato da zivotinje generalno, malo sta da rade iz hira, te tako i za ovaj ruzni cin postoji razlog.
Sta su moguci razlozi zbog kojih pas ovo radi? Uglavnom se nagadja ili se donose neki empirijski zakljucci... Sledece navedeno su neki od mogucih, u stvari najcescih.
Kucka koja doji ce "pocistiti" iza kucica, i eventualno iza sebe. Ovo je sasvim normalno i vuce korijene jos iz doba kada je pas zivio u divljini. Prirodni instinkti su ugradjeni duboko u prirodu psa, i ponekad se prenose na njegovo ponasanje.
Koprofagija se cesto povezuje sa manjkom vitamina, specijalno vitamina B i K. U tom slucaju, pas pokusava da ponovo iskoristi bilo kakav oblik preradjene hrane koja je ostala u izmetu. Zdrava i dobro balansirana ishrana je neophodna da bi ponudila psu sve sto mu treba, no nekada njegov organizam nije u stanju sve iskoristiti usled bolesti. U tom slucaju, pomoc potrazite od veterinara!
Mnoge negativne navike kod pasa se javljaju usled dosade i zanemarenosti. Pas je drustveno bice, bice copora, te ako mu ne posvecujete dovoljno paznje, on pokusava pronaci sam nesto cime bi se zabavio, a to onda moze biti i upravo ova katastrofalna navika.Igrajte se sa svojim psom, usmerite pozitivno njegovu energiju, setajte i do toga nece doci. Nemojte NIKADA drzati psa na kratkom lancu u dvoristu jer ce jedan od izlaza iz njegove monotonije i dosade postati bas ova aktivnost - izmedju ostalog.
Ukoliko je u pitanju problem manjka vitamina i nezdrave ishrane - pobrinite se podhitno za to i ne samo zbog ove lose navike, ali zbog zdravlja cijelog organizma. Bas kao i kod ljudi, na unos vitamina u organizam mora se paziti.Ukoliko razlog nije prehrana, sta onda? Bilo bi lepo da svi mi pronadjemo vremena za par setnji na dan, pa makar one i ne bile jako duge. O vremenu za igru i ostale aktivnosti sa psom da ne govorimo... Ukoliko pas ide vani sit, manja je mogucnost da ce potrcati na prvu hrpicu izmeta. Sto se tice njegovog izmeta, on ce mu mnogo manje biti privlacan ukoliko njegova ishrana nije bazirana uglavnom na mesu. Dakle, opet jedan dobar razlog da se ishrana nasih ljubimaca obogati! Ukoliko primijetite da pas ide prema izmetu, odmah ga pozovite. Ukoliko vam dodje, mnogo ga nahvalite... On ce vremenom shvatiti sta od njega zelite. Iza psa odmah pocistite, ne samo radi njega, ali i radi drugih pasa, ali i higijene prostora. Duzni ste to uraditi.

Govor psa - smirujuci znaci

Da li ste posmatrali vaseg psa kada se priblizava nepoznati pas ili nepoznata osoba, kako se ponasa kada vicete na njega ili ga grdite?
Psi kao clanovi copora, u osnovi teze da izbegavaju konflikte i svadje, i da bi drugome psu ili osobi stavili do znanja da nece svadju, koriste razlicite znake komunikacije, nazvani “ znaci mira”.
O ovome norveska dreserka Turid Rugaas radila je studiju i kasnije je izdata knjiga sa naslovom: ON TALKING TERMS WITH THE DOG:CALM SIGNALS(JEZIK PASA: UMIRUJUCI ZNACI).
O knjizi o vukovima opisan je njihov nacin komunikacije, govor tela kojima teze da smanje agresiju drugih vukova, ali se dugo mislilo da su psi izgubili ovu osobinu. I gresilo se!
Okret glave u stranu, bilo da je brz ili spor, pomeranje ociju sa jedne na drugu stranu, gledanje ispod oka, tumbanje na ledja, lizanje njuske, zevanje, nemicanje tj. kada se pas zaledi u mestu, sporo kretanje tj. kada se pas krece u usporenom filmu, kada sedne( ali ne po naredbi), kada legne , kada spusti njusku na zemlju i kao njusi(treba razlikovati od uobicajenog njuskanja) i jos mnogo drugih-sve su to smirujuci znaci kojima pas stavlja do znanja da dolazi u miru ili da nece svadju.
Posmatrajte svog psa i vidite koje znake koristi i kada.
Mnogi psi tokom zivota sa covekom zaboravljaju ove znake i kako da ih koriste. Mozete pomoci svom psu tako sto ce te ih i sami koristiti u situacijama kada vas pas ili neki drugi, ispoljava strah i nesigurnost.
Sigurno je da ce te doziveti divna iskustva. I vas pas ce vam visestruko uzvratiti!
U sustini psi se 'osete' i na daljinu tako da su retki psi koji ce traziti kavgu sa jacim od sebe. Opet tu vlanik moze da igra odlucujucu ulogu, jer veliki broj vlasnika vodi pse na povodcu i tako kada sretnu drugog vlasnika s nepoznatim psom, na povodcu daju da se psi 'zblize' - greska i to velika - povodac neretko bude razlog svadje, iz prostog razloga sto dok se psi njuse, ako vlasnik povuce bilo kojeg od njih, ovaj drugi to shvata kao momenat dominacije - i naravno reaguje - jer i pored igre, druzenja, i svega sto ide uz to - kod pasa se uvijek zna pravo copora.
Smatram da je velika greska trcati za psom, pa ispadne da on vodi vas, tj vi jurite njega. Osecaj psa za vlasnika pored mesta gde zajedno borave i gde vlasnik hrani psa (prvi osecaj zavisnosti psa od vlasnika) - treba raditi na NEPOZNATOM terenu - tj da pas oseti vlasnika kao poznatog, a sve ostalo kao nepoznato. u tom slucaju - nema potrebe za psecim govorom niti bilo cim drugim - ukoliko primetite da pas ne obraca paznju na vas i da se udaljio previse, jednostavno se sakrijte i posmatrajte kako pas reaguje. Kada primeti da vas nema, pas ce se dati u potragu za vama, posebno ako je stene ili mladi pas, to je uzrast kada je zivotinja nesigurna i treba joj podrska, a podrsku trazi u vama.Ja 'psece' govore telom ne koristim s psima, psi ih koriste prema meni, dok ja govorom SVOG tela dajem do znanja kakvo je moje raspolozenje. Ja se jednostavno ne smem staviti u situaciju da glumim psa, jer ce se kad tad naci neka jedinka koja ce hteti da prezume alfa mesto. Postujem pravilo copora, ponasam se kao vodja, ali svojim jezikom, ne psecim, a pas mi uzvraca na svoj nacin.
Svaki pas zna sta znaci kada ga ja pozovem s rukama u obliku slova om (tj F cirilicom) - tada svaki do njih dolazi spustenih usiju, spustenog repa sjedne ne ispred mene i gleda me u oci.
Ukoliko su mi ruke spustene niz telo, pas dolazi ali ovaj naculjenih usiju i srednje dignutog repa takodje seda ispred mene gledajuci me u oci.
Ukoliko mi je ruka podignuta dok ga zovem - pas tada ne seda, no ocekuje da mu bacim nesto, igracku, hranu, ili da mu pokazem pravac u kojem treba da ide- usi su mu visoko podignute, rep takodje i ceka akciju.
Sa psom treba izgraditi zdrav odnos, da pas ne pokazuje svojim psecim govorom da se boji, posebno ako za to nema razlog. Ukoliko vas pas sklanja pogled u stranu - to je jedan vid straha i pokornosti u isto vreme - ukoliko pozovete svog psa i vas pas reaguje na ovaj nacin - taj odnos nije u redu, znaci to treba ispravljati.
Nazalost mnogi ljudi o ovim znacima ne znaju nista, mnogi imaju svog prvog psa i treba isustva da se isti uvide.Kakve ce znake pas da koristi ne zavisi od jedinke....Psi imaju univerzalan jezik, znake za mir i znake za svadju.
Takodje mislim da koriscenjem ovih znakova nikako ne glumimo psa, samo koristimo njihov jezik da bi se sa njima lakse sporazumeli...Za mene bi bilo vise nego divno kada bi sa svakom osobom na svetu mogal da pricam na njenom jeziku. I ne mislim da ce se time javiti problem oko toga ko je alfa. Pa sami psi uvek znaju ko je alfa, a koriste samo svoj pseci jezik.
Psi su podlozni stresu, i kao i kod ljudi stres uglavnom potice od situacija u kojima su nemocni.Tokom godina u psu se talozi stres , bez mogucnosti da se opusti, i da bi ga izbacio postaje agresivan prema drugim psima, ili okolini.Od kada pocnete da primenjujete CLICKEr metodu, psece znake,od kada preszanete da vicete i da se derete,od kada pocnete da obracate paznju na ton kojim se obracete psu,ucinicete mnogo i za svog psa i za sebe.


Clicker metoda-clicker training

Lajanje - nacin komunikacje a nekad i problem

Postoje vise segmenata od kojih zavisi "problem" Prvi je izbor rase.Naravno da se temperamentnije rase vise oglasavaju nego li ovi suprotni,pa ce doberman ili neki od terijera u stanu biti svakako glasniji ,odnosno ucestalije"kevtati" nego li Engleski Buldog.
Teoretski svako govori da je problem u samom vlasniku da treba od pocetka da se radi sa psom i ukazuje mu od steneceg uzrasta sta sme a sta ne, pa izmedju ostalog i da ga sputava u razvijanju svojih iskonskih navika da laje,cvili,zavija.
Kao univerzalni savet uzima se sto vise setnje ,sto vise treninga,sto vise trosenja energije jer umoran pas SPAVA dok pun energije ZAVITLAVA.Ima istine ,ali moram reci da postoje slucajevi kada jednostavno nista ne pomaze ,kada je temperament psa nesto sto je jace od bilo kakvih skola i skolica.Topla preporuka je da cim pas stigne kod vlasnika pocne da se uci da ostaje sam.Lajanje je normalna stvar u zivotu jednog psa ,kao i u ostalom govor kod ljudi.Po gradovima ima neverovatno veliki broj pasa lutalica, kojima je verovatno i bolje da lutaju nego da ih pokupe sinteri.
Ti psi lutalice imaju naviku da se neumorno "dovikuju" i "dozivaju" sto ponekad (cesto) veoma iritira mnoge ljude koji to medjutim sa teskocom tolerisu jer jednostavno ne mogu nista da im urade kako bi ih sprecili... I uglavnom je stalno tako, i to i nije neki problem, medjutim frka nastaje kada se u ceo taj hor od nekoliko desetina pasa ukljuci i neki pas iz necijeg stana, dvorista, terase... E tu ti iznervirani ljudi vec nadju na kome da se istresu i to je po pravilu (a i logicno) KO? - VLASNIK...
Postoje mnoge svadje iz komsiluka koje se uglavnom zavrsavaju mirno ,ali su krajnje neprijatne zbog laveza pasa lutalica.Takvi izfrustrirani ljudi su spremni na razne stvari i uopste ne znaju sta je to tolerancija ili fleksibilnost ljudskog uma.
Mnogo je bolje nauciti psa da ne laje ili bar da ne reaguje na lavez drugih pasa,nego
pokusati biti bolji, jaci, pametniji od velikog broja nervoznih penzionera, isfrustriranih gospodja i njima slicnih...

недеља, 18. октобар 2009.

Sta psi ne bi smeli jesti

Neke vrste hrane, koje su pogodne za ljude, pa cak i druge zivotinje, mogu predstavljati rizik za psa zbog njegovog metabolizma koji se u mnogo cemu razlikuje od naseg. Neke namirnice izazivaju manje digestivne probleme, dok druge mogu da prouzrokuju ozbiljna oboljenja, pa cak i smrt.

U nastavku teksta sledi kraci spisak namirnica koje ne treba koristiti u ishrani pasa. Ova lista naravno, nije kompletna, jer bi nabrajanje svega sto vas ljubimac ne sme da jede, iziskivalo mnogo, mnogo vise prostora. Zato sam se trudila da se koncentrisem na, uglavnom one namirnice koje se koriste u svakodnevnoj ishrani.

- Alkoholna pica i jela koja u sebi imaju alkohol (mogu da izazovu trovanje, komu i smrt).

- Hrana za bebe (moze da sadrzi crni luk u prahu koji je jako toksican za pse. Ako se daje u vecim kolicinama treba imati na umu da hrana za bebe nema dovoljne kolicine minerala i vitamina koji su potrebni psu).

- Kosti ribe i zivine (mogu da dovedu do opstrukcije ili povrede digestivnog sistema).

- Hrana za mace (generalno sadrzi vece kolicine proteina i masti).

- Cokolada, caj, kafa i drugi proizvodi sa kofeinom (sadrzѕe kofein, teobromin ili teofilin, koji mogu da budu jako toksicni i pogadjaju srce i nervni sistem.

- Agrumi (mogu da izazovu povracanje).

- Grozdje i suvo grozdje (sadrze nepoznat toksin koji moze da osteti bubrege).

- Hmelj (nepoznat sastojak izaziva ubrzano disanje, ubrzan rad srca, povecanu temperaturu grceve i smrt).

- Dodaci humanoj ishrani koji sadrze gvozdje (mogu da ometaju rad digestivnog sistema i da budu toksicni za druge organe kao sto su jetra i bubrezi).

- Velike kolicine dzigerice (mogu da izazovu hipervitaminozu vitamina A, sto pogadja misice i kosti).

- Mleko i neki mlecni proizvodi (neki odrasli psi nemaju dovoljne kolicine enzima laktaze, koja obara vrednosti laktoze u mleku. Zbog toga dolazi do dijareje. Najbolje bi bilo koristiti specijalna mleka koja u sebi ne sadrze laktozu).

- Crni i beli luk (sirov, kuvan ili u prahu, sadrzi sulfokside i disulfide koji mogu da ostete krvne celije i izazovu anemiju. Beli luk je ipak, manje toksican od crnog).

- Paradajz i krompir (sadrze oksilate koji mogu da uticu na rad digestivnog, nervnog i urinarnog sistema).

- Sirova jaja - belance (sadrzi enzim avidin koji umanjuje absorpciju biotina (vitamin B). Ovo moze dovesti do problema sa kozom i dlakom. Takodje, u sirovim jajima se cesto nalazi i salmonela.

- Sirova riba (moze da dovede do deficita tiamina (vitamin B) sto prouzrokuje gubitak apetita, grceve, u nekim slucajevima, kod manjih rasa i smrt).

- So (ukoliko se daje u vecim kolicinama moze dovesti do neravnoteze elektrolita u organizmu).

- Hrana bogata secerom (dovodi do gojaznosti, problema sa zubima, dijabetesa i svih problema koje dijabetes sa sobom nosi).

- Ostaci sa stola (nisu nutritivno izbalansirani i ne bi trebalo da cine vise od 10% ishrane psa. Masnocu treba skinuti sa mesa a kosti ne davati).

- Kvasac za testa (moze da izazove veoma bolne gasove u digestivnom sistemu. U nekim slucajevima izaziva ozbiljne probleme u stomaku i crevima).

mali stenci

Mladi stenci se ne odvajaju od majke pre 5 do 7 nedelja zivota.
U slucaju da su stenci mnogo mali 5-10 dana prvi obrok bi tebalo da bude obicno kravlje mleko i braon secer.U sve to pozeljno je dodati malo pavlake.Greska je davanje hladnog mleka stenetu.Mleko mora da je toplo.Postoji i specijalno Royal Canin mleko u speciajlizovanim prodavnicama.Stenci se hrane na svaka tri sata pa i nocu.Pozeljno je ostaviti flasu tople vode u kutiji gde stene spava kao zamena kao kujinu toplinu.stend progledaju sa 21-24 dana.Posle pete nedelje se uvodi granulirana hrana koja ima da se kupi.Granulirana hrana se melje u posebnom mikseru i dodaje sa prokuvanim kravljim mlekom.Do 5 nedelje zivota hrani stene se hrani na svaka 3-4 sata.u pripremljenu hranu moze da se doda malo prokuvanog pirinca.U ishrani moze da se doda mlevena plazma , ili bevita sa pripremljenim toplim mlekom.Sa mlekom se dodaje i kocka secera.

Hemijski sastav kujinog mleka

Hemijski sastav kujinog mleka

Naziv materije U %
Kazein 4.15
Ostale belancevine 5.57
Masti 9.26
Ugljeni hidrati 3.11
Voda 77
Pepeo 0.91

ishrana pasa hranom za ljude

Mnogi vlasnici kucnih ljubimaca nisu svesni opasnosti kojoj izlazu svoje pse kada ih hrane tzv.hranom za ljud.Omogucavanje specijalnog cascenja je jedan od uobicajenih nacina pokazivanja ljubavi i naklonosti prema kucnom ljubimcu.Dodavanje ostataka ljudskih obroka ili neke druge hrane namenjene ljudima,u hranu koju treba pas da jede,veruje se, povecava uzivanje ljubimca u hrani.Ali,neka hrana koju ljudi uzimaju moze biti neodgovarajuca za naseg psa i ne bi je trebalo davati uopste.

Ostaci sa stola
Mada se mnogi vlasnici hrane vrlo hranljivom,dobro izbalansiranom,zdravom hranom,treba imati na umu da hranljive potrebe psa nisu iste kao covekove.Samim tim,jasno je da su zdrava hrana za coveka i zdrava ishrana za psa dva razlicita pojma.Osim toga,vecina vlasnika dodaje samo izabrane ostatke iz svojih obroka u ljubimcevu posudu za hranu,kao sto su masnoce i ostatci mesa,dok zanemaruju davanje povrca i zitarica.Ostatci obroka koji zavrsavaju u posudi naseg psa mogu biti veoma ukusni i pas ih moze mnogo voleti,ali oni ne obezbedjuju balansiranu ishranu.Ljubimci mogu izabrati samo neke otpatke i ostaviti sve ostalo sto izaziva dalji i veci debalans hranljivih sastojaka u njihovoj ishrani.

Meso i perad
Neki vlasnici veruju da njihovi psi,posto su po prirodi mesojedi,treba da jedu pretezno samo meso.Ipak,iskljucivo misicno tkivo stoke i peradi ne moze da obezbedi kompletnu hranu za psa.Meso ima visok procenat proteina,dok je siromasno kalcijumom,gvozdjem,bakrom,jodom,kao i nekolicinom vitamina,ali je bogato fosforom.Tacno je da su preci psa se hranili iskljucivo mesom,ali se zanemaruje cinjenica da su oni jeli citav plen,ukljucujuci i kosti,unutrasnje organe,crevni sadrzaj.

Mleko i mlecni proizvodi
Skoro svi psi vole ukus mleka.Mada su mleko i mlecni proizvodi izvanredan izvor kalcijuma,proteina,fosfora i nekih vitamina,intenzivan unos moze izazvati proliv kod pasa.Mleko sadrzi secer-laktozu.Laktoza zahteva razgradnju u probavnom traktu enzimom zvanim laktaza.Neki psi ne mogu da proizvedu onoliku kolicinu laktaze kolika je potrebna da bi mogli da prihvate vece kolicine laktoze u mleku.Nedovoljna kolicina laktaze u organizmu rezultira nemogucnoscu da se citava uneta kolicina mleka svari i posledicno izaziva poremecaj varenja i dijareju.Mlecni proizvodi kao sto su sir,maslac,jogurt,sadrze nesto manje laktoze u odnosu na mleko.Oni ne terba da se koriste kao dodatni izvor kalcijuma i proteina.Visak kalcijuma u ishrani moze doprineti razvoju skeletnih poremecaja kod pasa u rastu,i nije kao sto se ranije verovalo,od koristi u sprecavanju eklampsije kod kuja dojilja.Smatra se da su proteini iz mlecnih proizvoda medju cetiri najcesca alergenta kod pasa.

Cokolada
Mnogi psi uzivaju u ukusu slatkisa.Cokolada sadrzi metilksantin zvani teobromin,koji je toksican za pse kada se konzumira u vecim kolicinama.TRovanje teobrominom kod psa,kada se dogodi moze biti opasno po zivot.Manje od 100gr. cokolaade za kuvanje koje pojede pas srednje velicine moze biti fatalno.Znaci trovanja su povracanje,proliv,dahtanje,nemir,pojacano uriniranje ili nesvesno mokrenje i drhtanje misica.Ovi znaci se obicno pojavljuju 4-5 sati nakon sto pas konzumira hranu koja sadrzi cokoladu.Pocetak pomenutih napada u vecini slicajeva oznacava slabe prognoze i cesto rezultira smrcu.Ako pas konzumira cokoladu u striktno ogranicenim malim kolicinama,nece biti opasnosti od trovanja teobrominom.Ali drugi stetni faktori,kao sto je propadanje zuba,ne smeju se predvideti.

Dzigerica
Dzigerica je izrazito siromasna kalcijumom a preterano bogata vitaminom A.To moze prouzrokovati poremecaje u kostanom sistemu.Ako pas konzumira dzigericu cesto i u velikim kolicinama,deformiteti kostiju usled trovanja A vitaminom nastaju postepeno i mogu ostati neprimeceni cak i nekoliko godina.Opasni i nepovratni deformiteti mogu se dogoditi i eventualno dijagnostikovati cesto prekasno da bi se moglo ikako pomoci.

Hranjenje stenadi

HRANJENJE I ODVIKAVANJE OD MAJCINOG MLEKA
(iz knjige "Vas pas", David Taylor)

Ako sve prodje bez teskoca, leglo psica ce se majcinim mlekom hraniti sve do tri ili pet nedelja. U jednom trenutku tog razdoblja, dok jos uvek sisaju dosta mleka, mozete zapoceti dodavati kravlje mleko, tako da psici nauce lizati sa tanjirica. Time cete izbeci zastoj u rastu psica, sto je posledica smanjivanja kolicine hrane, a podstice se i prirodno smanjivanje kolicine mleka koje majka stvara, zbog sve manje potraznje.

Odvikavanje od majcinog mleka
Prvi korak prema odvikavanju od majcine hrane je pripremanje mesavine decije kasice i ugrejanog kravljeg mleka, te stavljanje malo toga na vrh prsta u usta svakog psica. Nakon sto ih naviknete na mesavinu, stavljajte je dvaput dnevno na njihove tanjirice. Prve nedelje, ili nesto duze, psici ce puziti preko tanjirica, pa ce ih nakon jela biti potrebno obrisati. Cak i mala kolicina mleka ili druge hrane preostale na kozi moze uzrokovati upalu ili gubitak dlake. Zenku za vreme hranjenja obicno treba skloniti kako se ne bi previse uplitala (nap.aut. topika: nase kuje bi rado pojele celi obrok svojoj deci : )) Dok psici nauce ispravno lizati, i na taj nacin uzmu dovoljno hrane, tako ih se moze poceti hraniti tri do cetiri puta dnevno; to je trenutak kad ih treba poceti navikavati na meso.

Tradicionalni prvi tvrdi obrok od nastruganog najboljeg komada mesa nije bas najbolji za stenad, jer mu nedostaje kalcijuma. Zelite li upotrebiti sveze meso, morali biste mu dodati kalcijum u vidu kostanog brasna. Strugano meso dobicete tako da odrezak polozite na dasku i po njemu cvrsto struzete ostrim nozem, dobijajuci neku vrstu "mesne paste". Ako je psicima vise od tri nedelje, odmah im mozete dati sirovu samlevenu govedinu kojoj ste dodali kostano brasno.

Kako majka daje sve manje mleka, tako povecavajte kolicinu hrane koju vi dajete. Psici se hrane cesce nego odrasli psi zbog istih razloga kao i odojcad - hrana im treba zbog brzog rasta i razvoja. Energetske potrebe psica, prema njegovoj tezini, do cetiri su puta vece od potreba odraslog psa.

Ako majka ima dovoljno mleka i psici su zadovoljni ishranom, nemojte previse zuriti u odvikavanju od te vrste hrane. No ako psici u petoj nedelji jos to nisu zapoceli, odmah pocnite sa davanjem mesa. Uopsteno govoreci, u sestoj nedelji mladi psi od kuje vise ne bi smeli mnogo traziti.

Razvijanje odraslih navika u jelu
Kad je stencima otprilike 12 nedelja, obicno pocnu izbegavati jedan obrok, pa prekinite sa jednim od mlecnih. Tri obroka dnevno se nastavljaju do uzrasta od 6 meseci, a potom dva do dobi od 9 meseci. Da li cete psa nastaviti hraniti dvaput ili jednom dnevno zavisi delimicno o okolnostima, a delimicno od psa. Uopsteno, manji psi se osecaju bolje dajemo li im dva obroka dnevno.

Pravilan pristup hrani
Psicima nemojte dati priliku da postanu "neodlucni" u jelu. Kad im stavite hranu na tanjirice, donesite ih do njih i tiho napustite. Nemojte ocekivati da ce psici sami pronaci ostavljenu hranu. Obrok neka traje 20-30 minuta, a potom sklonite tanjirice. Ostaci se ponekad mogu pokriti, staviti u frizider, i ponovo dati stencima kao sledeci obrok, mozda sa malo dodanog umaka ili mesne supe. I ovaj drugi put nemojte im dati da se hrane duze od pola sata, jer obrok posaje suv i neukusan.

Dnevni raspored ishrane (7-12 nedelja)
mleko i kasica - jutro
meso i prepecen hleb - podne
meso i prepecen hleb - posle podne
mleko i kasica - vece

Odvikavanje psica hranjenih na flasicu
Postupak je isti kao i onaj opisan za normalne psice, ali zapocinje nakon otprilike dve i po nedelje. Najpre naucite psice da lizu, i cim to savladaju pocnite im davati meso. Rukom hranjeni psici obicno nauce lizati nekoliko dana pre nego oni sto sisaju, sto ce vam olaksati posao. Dobro pripazite da u ovoj fazi stenad ne pocnu zaostajati zato sto sa tanjirica ne pojedu dovoljno hrane. S hranjenjem na bocicu nastavite sve dok niste sigurni da se psici dobro hrane, te da dobijaju na tezini.


DOHRANJIVANJE STENADI
(iz knjige "Pas moj prijatelj", Prof. dr Mario Bauer)

Vec u periodu kad se odbijaju od sise, stenad treba dohranjivati. Dohrana se vrsi sa nekoliko obroka dnevno, sto zavisi od toga da li ih kuja jos povremeno doji ili ne. Nakon mesec dana starosti, stenad mora dobijati punu hranu, bez obzira sto eventualno jos uvek sisa. Hrana koju im tada nudimo sastoji se od nekoliko mesnih i mlecnih obroka dnevno. Mesni obroci sastoje se od umereno posoljenog i kuvanog govedjeg mesa u mnogo vode, kako bi se dobilo dovoljno supe u koju je potrebno zakuvati zobene pahuljice, pirinac, testeninu, neko povrce poput mrkve, blitve, spanaca. Od ovoga napraviti kasu. U dobro izmesanom mesnom obroku jedna trecina je dobro usitnjeno meso, a druge dve trecine druga navedena hrana. Potrebno je pripaziti da se svaki dan menja dodatak mesu.

Mlecni obrok je pirinac, psenicni griz, zobene pahuljice (kuvane na mleku uz dodatak malo secera). Na jedan od tih obroka pozeljno je svaki dan staviti jedno zumance. Ljusku jajeta treba ocistiti od unutrasnje opne, osusiti i zdrobiti u prah. Tim prahom cemo posuti jedan dnevni obrok. Uz navedene obroke povremeno cemo dodati i mali komad usitnjene sirove telece jetre.

Ovakva se prehrana vrsi kod svih stenadi, bez obzira na pasminsku pripadnost i brzinu rasta i razvoja. Razvoj koji se zasniva na velicini pasa unutar razlicitih kategorija veoma je raznolik, kako po brzini rasta, tako i po trajanju pojedinih faza razvoja. To dovodi do odredjenih razlika, ne u vrsti, vec u kolicini hrane. Rezim ishrane od odbijanja od sise, pa nadalje opisacemo po kategorijama pasa po velicini.
Kada stenad napune tri nedelje pocnemo ih prihranjivati. Kako nase odrasle pse hranimo suvom (granuliranom) hranom, prihranu pocinjemo hranom istog proizvodjaca, namenjenoj upravo ovom dobu stenadi (naziv joj je "Start" i granule su izuzetno sitne, velicine okruglastog zrna pirinca). Hranu potopimo u toplu vodu i kada je potpuno natopljena ispasiramo je kuhinjskom alatkom kojom se pasira i krompir za pire. U ovu kasu dodamo toplo kravlje mleko. Hranu sipamo u plitke posudice i prvih nekoliko dana (3-4 dana) stencima pomazemo da nauce jesti. Prvi i drugi dan im nudimo ovu kasicu na prstu, pa u zavisnosti od njihove zelje za jelom ponudimo je na tanjiricu ili iz dlana. U svakom slucaju, potrebno je par dana da stenad nauce da sama lepo jedu.

Ovakvu kasu im pripremamo prvih par nedelja, a kasnije nema potrebe za pasiranjem natopljene hrane, jer je izuzetno sitne granulacije, vec je samo prelijemo toplim mlekom. Povremeno im u ishranu dodamo zumance, beli sir, skuvana i samlevena govedja srca ili jezike, mada ne previse, da se ne bi navikli i kasnije odbijali gotovu hranu.

zakoni o drzanju pasa

Odluka o uslovima za držanje i zaštitu domaćih životinja

U stanovima (objekti višeporodičnog stanovanja - odnosi se na jedan stan):

najviše jedan pas i jedna mačka, a njihov podmladak najduže do četiri meseca starosti

nemački ovčar, belgijski ovčari (svi varijeteti), rotvajler, doberman, nemački bokser (oba varijeteta), šnaucer-veliki (oba varijeteta), crni terijer, argentinski pas, bul mastif, mastif, napuljski mastif, pirinejski mastif, šarplaninac, kavkaski ovčar, erdel terijer, američki staford terijer, bul terijer (normalne veličine), stafordski bul terijer, kao i svi psi nastali ukrštanjem sa jednom ili više navedenih rasa pasa, mogu da se drže u stanovima samo uz saglasnost skupštine zgrade.

nije dozvoljeno držanje pasa i mačaka na balkonu, terasi ili loži, na tavanu, u podrumu, garaži, šupi, vrtnoj bašti ili drugoj zajedničkoj prostoriji, kao i uvođenje pasa i mačaka u liftove

nije dozvoljeno držanje, izvođenje i šetanje pasa rase pitbul terijer

U kućama (objekti porodičnog stanovanja):

u dvorištu, mogu da se drže najviše dva psa i dve mačke, a njihov podmladak najduže do četiri meseca starosti

psi moraju da se drže u ograđenom prostoru u odgovarajućoj kućici ili u odgovarajućoj kućici vezani na lancu, koji ne može da bude kraći od dva ni duži od tri metra

Ograđeni prostor, odnosno odgovarajuća kućica mora da bude udaljena najmanje 10 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli

Ostalo:

Za držanje pasa i mačaka u zajedničkom dvorištu treba vam saglasnost stanara.

Pas se mora izvoditi na povocu koj ne sme biti duži od dva metra.

nemački ovčar, belgijski ovčari (svi varijeteti), rotvajler, doberman, nemački bokser (oba varijeteta), šnaucer-veliki (oba varijeteta), crni terijer, argentinski pas, bul mastif, mastif, napuljski mastif, pirinejski mastif, šarplaninac, kavkaski ovčar, erdel terijer, američki staford terijer, bul terijer (normalne veličine), stafordski bul terijer, kao i svi psi nastali ukrštanjem sa jednom ili više navedenih rasa pasa mogu da se izvode samo sa zaštitnom korpom na njušci i na povocu koji ne može da bude duži od jednog metra, a takođe vlasnik je dužan da na ulaznim vratima - kapiji, na vidnom mestu, istakne natpis "čuvaj se psa", i ne mogu ih izvoditi napolje mlađi od 16 godina.

Psi smeju da se puštaju sa povoca samo sa korpom, i to na određenim površinama.

Prilikom izvođenja psa, vlasnik ili držalac dužan je da kod sebe ima potvrde o izvršenom obeležavanju psa i o vakcinama

10 psecih zapovesti

1. Moj zivot ce biti najverovatnije 10-15 godina.
Svakodnevna odvojenost od tebe bice bolna za mene i mozda ce cak izazvati depresiju.
Misli na to pre nego sto me kupis.

2. Daj mi vremena da razumem sta zelis od mene...nemoj biti nestrpljiv i nervozan.

3. Veruj u mene i ja cu uvek verovati tebi, to je jako bitno za moj razvitak.

4. Nemoj dugo bit ljut na mene, i nemoj me zakljucavati za kaznu.
Ja nisam sposoban da shvatim zasto sam zakljucan, ja samo znam da sam odbacen.
Ti imas svoj posao, zabavu i svoje prijatelje.
Ja imam samo tebe.

5. Pricaj samnom ponekad.
Cak i ako ne razumem tvoje reci, znam da je to tvoj glas koji se obraca meni.
To mozes da vidis i sam samo ako pogledas moj rep.

6. Budi svestan toga da kako god da se odnosis prema meni, ja to necu zaboraviti.
Ako je taj odnos nepravedan ili los, on moze pokvariti onu nasu specijalnu vezu koju imamo.

7. Pre nego sto me udaris, znaj da te mogu ugristi ili ogrebati, da imam zube koje mogu da polome kosti,
ali ja biram da to ne uradim.

8. Pre nego sto me optuzis da sam kooperativan, tvrdoglav ili lenj, zapitaj se da li mozda nesto nije
u redu samnom, mozda sam predugo bio na suncu... mozda moje srce postaje staro i slabo ili sam
samo umoran kao pas.

9. Vodi racuna i o meni i kada ostarim.
I ti ces isto biti star i zeleces negu, ljubav i privrzenost.

10. Budi samnom i u teskim momentima.
Nikad nemoj reci 'Ja to ne mogu da gledam' ili 'Neka se to desi u mom odsustvu'.
Sve je lakse za mene ako si ti tu.
Zapamti i to, sta god ti da uradis , Ja cu te uvek voleti.

uvod o psima


Uopste nemam mnogo iskustva o uzgoju pasa kao ni o njihovoj dresuri,ali kad pomislim o psu kao kucnom ljubimcu prvo mi pada na pamet polarni haski.Svidjaju mi se jos dalmatinci,trapavi buldozi,neki zguzvani naborani psi kojima ne znam ni ime,kao i melezi.Uopste mi nije bitno da li je rasan pas ,ako je kuce slatko.
postiram jednu fotku polarnog haskija.